19.11.2014

Spotkanie polskich gmin i GELSENWASSER Polska

Kategoria: Aktualnosci

Polsko-niemiecka konferencja dotycząca gospodarki wodno-ściekowej była powodem przybycia do Wrocławia polskich burmistrzów, prezydentów, wójtów miast, jak i prezesów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz pracowników administracji samorządowej.

85 uczestników przyjęło zaproszenie GELSENWASSER Polska GmbH, Saksońskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego oraz Biura Łącznikowego Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu i przybyło do Wrocławia, gdzie w jednej z sal wykładowych Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja "Ramowa Dyrektywa Wodna - regulacje prawne dotyczące gospodarki wodno - ściekowej". Tematy były referowane zarówno przez polskich jak i niemieckich prelegentów, a dotyczyły postanowień Europejskiej Ramowej Dyrektywy Wodnej w odniesieniu do polskiej gospodarki ściekowej, możliwości finansowania działań inwestycyjnych w gospodarce wodno - ściekowej, aż po kwestie związane z działaniami optymalizacyjnymi procesów technologicznych oraz zużycia energii na oczyszczalniach ścieków.

Do roku 2015 Polska musi spełnić bardziej rygorystyczne normy UE w zakresie oczyszczania ścieków. W latach 2011-2015 przeznaczonych zostało na ten cel prawie 10 mld. Euro. Jak podają polskie źródła masowego przekazu, jeszcze wiele gmin musi w tym zakresie poczynić działania, aby móc sprostać wymaganiom wynikającym z postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Przed 20 laty niemiecki sąsiad ? Saksonia ? był w podobnej sytuacji, tzn. wymogi środowiskowe w zakresie oczyszczania ścieków musiały zostać jak najszybciej spełnione. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji opiewających na miliardy euro, rozsądnych i uzasadnionych działań w obszarze technicznym jak i ekonomicznym. Aktualnie, jak i w przyszłości, wymogi Europejskiej Ramowej Dyrektywy Wodnej są i będą nierozłącznym elementem codziennej pracy w branży wodno-ściekowej.

GWPL oprócz chęci nawiązania nowych kontaktów, postawiła sobie za cel konferencji, wymianę doświadczeń z polskimi kolegami z branży, ale także z burmistrzami, prezydentami i wójtami.

Podczas ożywionej dyskusji prezesów, kierowników technicznych polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jak też pracowników administracji samorządowej stało się jasne, że aktualnie wiele kwestii w tym zakresie stanowi temat rozmów. W toku wymiany podglądów postawione zostało niejedno pytanie, jak i wyrażona została niejedna opinia m. in. odnośnie: benchmarkingu, przydomowych oczyszczalni ścieków, oczyszczalni ścieków, czy też odzyskiwania fosforu oraz zaopatrywania terenów wiejskich.

Wspólna kolacja, która miała miejsce bezpośrednio po konferencji, stanowiła doskonałą okazję do dalszych, bardziej wnikliwych rozmów, dotyczących także ZAK. Zainteresowanie kolejną edycją konferencji świadczy o sukcesie organizatorów. Aktualnie brak jest konkretnych planów dotyczących szczegółów organizacji następnej konferencji.

Mandy Arndt (GWPL/GWDD)

Prelegenci oraz tematy / Skrót:

Barbara Mońka,
Dyrektor Zasobów Wodnych RZGW Wrocław
Ramowa Dyrektywa Wodna ? Co? Kto? Do kiedy?

Wolfgang Pfeiffer,
Kierownik
Wydziału Gospodarki Wodnej Dyrekcja Okręgu Administracyjnego Kraju Związkowego Saksonia
Realizacja postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej w Saksonii

Dr inż. Volker Kühn,
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Doświadczenia w zakresie optymalizacji oczyszczalni ścieków

Krzysztof Strynkowski,
Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Możliwości finansowania gospodarki wodno-ściekowej w Polsce

Dr inż. Jacek Dziubek,
Prezes GW Polska GmbH/PWiK w Głogowie sp. z o.o.
Optymalizacja procesów technologicznych oraz zużycia energii na przykładzie PWiK w Głogowie przy zastosowaniu "ZAK"

Johannes Pohl,
Prezes GW Polska GmbH/ Stadtentwässerung Dresden GmbH
"Model frankfurcki" - współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami w zakresie optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej